A "kint van a derekad" mondat generációs mítosza
2017.02.09.
Szilvi Anyapara
44 évesen hiszem azt, hogy nőként és anyaként két kamasz fiúval élni öröm és vidámság.
Vannak ezek az anyáról-kamaszra szálló, ősidők óta érvényben lévő mondatok. Kint van a derekad, megfázol. Vegyél sapkát, mert megfázol. Vegyél kabátot, mert már csak 10 fok van. Vegyél kesztyűt, mert öreg korodra görbék lesznek az ujjaid. Vegyél vastag pulcsit, mert már MINDENKI abba jár. És különben is: kint van a derekad, meg fogsz fázni!
 
És vannak az erre adandó válaszok: nem válaszol, "nem veszem fel", "hagyjál már, tök meleg van". Vagy felveszi, de tudod, hogy mindjárt leveszi. Nyugodtság van, nem fázik. Ha melege van, úgyis leveszi.
 
Nem tudom, hogy tudományosan hol van a határ, de az a tapasztalat, hogy kb.12-13 éves kortól ignorálni kellene ezt a témát. Azaz: nem kellene ezzel foglalkozni. Tényleg. Próbáld ki.
 
Én személy szerint két okkal magyaráztam ezt meg magamnak. Hiszen az égvilágon senki másnak nem kell megmagyaráznom, mert senkit nem érdekel ez a téma, csak engem. Az egyik az, hogy amikor én még kislány voltam engem sem érdekelt, hogy a nagymama minden Karácsonyra óriásbugyit ajándékozott nekem, mondván, hogy kint van a derekam, meg fogok fázni. Biztosan voltak extra dolgaim, de amikor fáztam, akkor biztos, hogy felöltöztem, mert fázni nem jó. Fázni fáj. Amikor meg melegem volt, akkor meg levettem a nagykabátot.
 
Akik ebben nem hisznek, vagy ragaszkodnak itt is a védelmező anyatigris szerephez, akkor kérem szépen  tudományos magyarázat következik: olyan, hogy megfázás nem létezik. Vagyis: a hideg nem közvetlen oka a megfázásnak hitt betegségnek. A megfázást ugyanis vírusok okozzák. A hideghez annyiban van köze, hogy az gyengíti az immunrendszert, így hideg időben nagyobb valószínűséggel okoznak megfázást a vírusok. Ennyi.
 
Innentől kezdve vagy az első vagy a második okra gondolok, amikor reggel pólóban és nyitott kabátban, valamint tornacipőben távozik a gyerek az iskolába.
Hozzászólások